•                                       

     

    Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

     

    Informacje dotyczące programu.

     

    Przedszkole Miejskie Nr 15 w Jaworznie otrzymało wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 , którego celem jest zakup książek dla placówki przedszkolnej będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz realizacja działań promujących czytelnictwo. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu przedszkolny księgozbiór wzbogacony zostanie o nowe pozycje książkowe z literatury dziecięcej, które wzbogacą przeżycia dzieci, dostarczą pozytywnych wzorców oraz poszerzą zainteresowania popularnonaukowe wychowanków.

     

    Całkowita wartość dofinansowania wynosi : 3750,00 zł w tym 3000,00zł -dotacja z budżetu Państwa oraz 750,00 zł wkład własny.

     

    Planowane działania przedszkola w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 :

    1. Codzienne czytanie dzieciom przez nauczycieli- „Chwila z książką”.

    2. Zorganizowanie ,,Kącika książki.”

    3. Spotkania z twórcami literatury dziecięcej.

    4. Cykliczne tworzenie gazetki tematycznej dla rodziców pod hasłem „Rodzice czytają dzieciom”.

    5. Udział w lekcjach bibliotecznych- spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie pt. „Głośne czytanie w bibliotece”.

    6. Przybliżenie pracy bibliotekarza – spotkanie w placówce.

    7. Wspólne z rodzicami tworzenie książeczek grupowych.

    8. Cała Polska czyta dzieciom”- zapraszanie rodziców oraz innych osób na „Poranki czytelnicze”.

     

    " Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

     

                          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

    W naszym przedszkolu w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 powstał „Kącik Książek”. Nauczyciele korzystają z otrzymanego księgozbioru a czytanie dzieciom stało się nieodłącznym elementem codziennej pracy. Tematyka jest niezwykle różnorodna od bajek, legend po wiersze i wydawnictwa popularnonaukowe. Dobre nawyki warto kształtować już od najmłodszych lat a w przypadku książek można znakomicie łączyć przyjemne z pożytecznym. Dlatego też chcielibyśmy włączyć do jego realizacji rodziców i gości przedszkola.

     

     

            

     

     

     

    " Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

     

    Nauczyciele czytają

    W każdej sali mamy zorganizowany „Kącik czytelniczy”. Codziennie w ramach „Chwili z książką” nauczyciele w każdej grupie czytają dzieciom różne książeczki. Przedszkolaki słuchają z zapartym tchem i chętnie zawsze czekają na takie wspólne „spotkania z książką”. Nauczyciele wiedzą, że czytanie jest podstawowym narzędziem zdobywania wiedzy, która wpływa na lepszy rozwój dzieci. Dzieci rozwijają wyobraźnię, wzbogacają język oraz wyrabiają nawyk czytania.

     

                                    

     

                               

     

     

     

     " Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

                                                           Wizyta w Filii Biblioteki Miejskiej

    Nasze przedszkole współpracuje z pobliskimi bibliotekami i kilka razy w roku przedszkolaki uczestniczą w lekcjach bibliotecznych. Również i w tym roku w listopadzie dzieci wybrały się na wycieczkę do filii Biblioteki Miejskiej w dzielnicy Podłęże. Dzieci z grup starszych dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w bibliotece, bardzo podobają im się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które chętnie oglądają.

     

                

     

             

     

     

    " Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

     

                                                                Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

    W ramach współpracy przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w pobliskiej szkole podstawowej. Wydarzenie to wywołało wiele emocji wśród wychowanków. Uczniowie przygotowali krótką inscenizację na temat poszanowania książek. Były zagadki związane z tematyką literacką oraz quizy z którymi przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Ponad to, każdy otrzymał upominek oraz piękną zakładkę do książki. Również dzieci obdarowały swoich kolegów upominkami i przygotowały słodkie podziękowania. Pani Bibliotekarka opowiedziała o pracy w bibliotece, pokazała księgozbiory szkolne oraz zachęciła dzieci do zapisania się do biblioteki w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Podsumowaniem pobytu były pamiątkowe zdjęcia.

            

     

                                                                  

     

          

     

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

     

    Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”.

    W naszym przedszkolu, zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Głównym celem konkursu było propagowanie literatury dziecięcej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami, tymi współczesnymi i nieco starszymi. Dzieci z bajkami mają kontakt od wczesnych lat życia . Odzwierciedlają one dziecięcy sposób postrzegania świata, myślenia i odczuwania. Bajki rozwijają u dziecka również twórczość plastyczną. Ekspresja plastyczna umożliwia dziecku wyrażanie przeżyć. Zorganizowany konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami wykazali się wyobraźnią, zdolnościami manualnymi oraz świetnymi pomysłami. Był to również mile spędzony wspólny czas.

     

    A tutaj tylko niektóre prace naszych dzieci i rodziców.

     

           

     

     

      

     

     

     

     

  • Kontakty

   • Przedszkole Miejskie nr 15 w Jaworznie
   • 327629237 327629238 237629239 fax e-PUAP /PM15Jaworzno/SkrytkaESP
   • Przedszkole Miejskie nr 15 w Jaworznie 43-600 Jaworzno, ul. Azot 16 Przedszkole pracuje od godziny 6:00 do 16:30 Kontakt z dyrektorem; od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Inne godziny kontaktu z dyrektorem w przypadku potrzeb rodzica po uzgodnieniu telefonicznym. Kontakt z nauczycielami grup - zgodnie z pracą na grupach, telefoniczny wg. potrzeb rodzica. Poland
  • Logowanie