Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Informacje dotyczące programu.
Przedszkole Miejskie Nr 15 w Jaworznie otrzymało wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 , którego celem jest zakup książek dla placówki przedszkolnej będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz realizacja działań promujących czytelnictwo. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu przedszkolny księgozbiór wzbogacony zostanie o nowe pozycje książkowe z literatury dziecięcej, które wzbogacą przeżycia dzieci, dostarczą pozytywnych wzorców oraz poszerzą zainteresowania popularnonaukowe wychowanków.
Całkowita wartość dofinansowania wynosi : 3750,00 zł w tym 3000,00zł -dotacja z budżetu Państwa oraz 750,00 zł wkład własny.
Planowane działania przedszkola w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 :
-
Codzienne czytanie dzieciom przez nauczycieli- „Chwila z książką”.
-
Zorganizowanie ,,Kącika książki.”
-
Spotkania z twórcami literatury dziecięcej.
-
Cykliczne tworzenie gazetki tematycznej dla rodziców pod hasłem „Rodzice czytają dzieciom”.
-
Udział w lekcjach bibliotecznych- spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie pt. „Głośne czytanie w bibliotece”.
-
Przybliżenie pracy bibliotekarza – spotkanie w placówce.
-
Wspólne z rodzicami tworzenie książeczek grupowych.
-
„Cała Polska czyta dzieciom”- zapraszanie rodziców oraz innych osób na „Poranki czytelnicze”.
" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
W naszym przedszkolu w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 powstał „Kącik Książek”. Nauczyciele korzystają z otrzymanego księgozbioru a czytanie dzieciom stało się nieodłącznym elementem codziennej pracy. Tematyka jest niezwykle różnorodna od bajek, legend po wiersze i wydawnictwa popularnonaukowe. Dobre nawyki warto kształtować już od najmłodszych lat a w przypadku książek można znakomicie łączyć przyjemne z pożytecznym. Dlatego też chcielibyśmy włączyć do jego realizacji rodziców i gości przedszkola.
" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
Nauczyciele czytają
W każdej sali mamy zorganizowany „Kącik czytelniczy”. Codziennie w ramach „Chwili z książką” nauczyciele w każdej grupie czytają dzieciom różne książeczki. Przedszkolaki słuchają z zapartym tchem i chętnie zawsze czekają na takie wspólne „spotkania z książką”. Nauczyciele wiedzą, że czytanie jest podstawowym narzędziem zdobywania wiedzy, która wpływa na lepszy rozwój dzieci. Dzieci rozwijają wyobraźnię, wzbogacają język oraz wyrabiają nawyk czytania.
" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
Wizyta w Filii Biblioteki Miejskiej
Nasze przedszkole współpracuje z pobliskimi bibliotekami i kilka razy w roku przedszkolaki uczestniczą w lekcjach bibliotecznych. Również i w tym roku w listopadzie dzieci wybrały się na wycieczkę do filii Biblioteki Miejskiej w dzielnicy Podłęże. Dzieci z grup starszych dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w bibliotece, bardzo podobają im się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które chętnie oglądają.
" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
Przedszkolaki w bibliotece szkolnej
W ramach współpracy przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w pobliskiej szkole podstawowej. Wydarzenie to wywołało wiele emocji wśród wychowanków. Uczniowie przygotowali krótką inscenizację na temat poszanowania książek. Były zagadki związane z tematyką literacką oraz quizy z którymi przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Ponad to, każdy otrzymał upominek oraz piękną zakładkę do książki. Również dzieci obdarowały swoich kolegów upominkami i przygotowały słodkie podziękowania. Pani Bibliotekarka opowiedziała o pracy w bibliotece, pokazała księgozbiory szkolne oraz zachęciła dzieci do zapisania się do biblioteki w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej. Podsumowaniem pobytu były pamiątkowe zdjęcia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."
Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”.
W naszym przedszkolu, zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Głównym celem konkursu było propagowanie literatury dziecięcej oraz rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami, tymi współczesnymi i nieco starszymi. Dzieci z bajkami mają kontakt od wczesnych lat życia . Odzwierciedlają one dziecięcy sposób postrzegania świata, myślenia i odczuwania. Bajki rozwijają u dziecka również twórczość plastyczną. Ekspresja plastyczna umożliwia dziecku wyrażanie przeżyć. Zorganizowany konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami wykazali się wyobraźnią, zdolnościami manualnymi oraz świetnymi pomysłami. Był to również mile spędzony wspólny czas.
A tutaj tylko niektóre prace naszych dzieci i rodziców.
-