Gry i zabawy Nasze słówka Piosenki i wierszyki Harmonogram zajęć Tematyka zajęć

Gry i zabawy

GRY I ZABAWY

Touch

Nauczyciel przedstawia czynności przy pomocy maskotki, trzymając ją przed sobą tak, aby była widoczna i wydaje kolejno komendy:

N:

Clap your hands

(maskotka „klaszcze”)

Clap! Clap! Clap!

Touch your toes

(maskotka „dotyka” swoich paluszków u nóg)

Touch! Touch! Touch!

Point to your nose!

(maskotka „wskazuje” na swój nosek)

Point to your ears

(maskotka „wskazuje” na swoje uszka)

Nauczyciel zwracając siędo uczniów:

N:

You are teddy bears now. Stand, up please!

(pokazuje by dzieci wstały)

Clap your hands! Clap! Clap! Clap!

(maskotka oraz dzieci klaszczą)

Touch your toes! Touch! Touch! Touch!

(maskotka oraz dzieci dotykająswoich paluszków u nóg)

Point to your nose!

(maskotka oraz dzieci wskazująna swoje noski)

Point to your ears!

(maskotka oraz dzieci wskazują na swoje uszka)

Say it again after me! Clap your hands! Clap!

Zabawa typu: read my lips

Nauczyciel „wymawia” wyrazy, poruszając tylko ustami. Zadaniem dzieci jest odgadnąć i powtórzyć dany wyraz. Można to ćwiczenie zorganizować w formie współzawodnictwa pomiędzy dwiema drużynami.

Porozrzucane obrazki

Na podłodze rozrzucamy obrazki poznanych zwierząt, owoców itp. Dzieci chodzą po sali i śpiewają piosenkę. Na podane hasło w języku obcym, np.: ”a plum!”dzieci stają w kole przy obrazku przedstawiającym śliwkę i mówią: „This is a plum”

Głuchy telefon

Dzieci siedzą w kole blisko siebie. Pierwszemu dziecku mówimy szeptem jakieś słowo lub wyrażenie tak, aby inne dzieci nie słyszały. Następnie pierwsze dziecko powtarza to słowo następnemu, również szeptem do ucha, i tak dalej, aż do ostatniego przedszkolaka. Jeśli słowo na końcu okazało się inne niż przekazane przez lektora, ustalamy, która osoba je przekręciła. Ta oddaje fant (np. pantofel). Na końcu zabawy dzieci muszą wykupić fanty mówiąc wierszyk, śpiewając piosenkę lub wykonując polecenie lektora: jump, clap your hands, sit down, touch your nose itd.

Zaczarowana piłka

Dzieci siedzą w kole. Ustalamy słowo-hasło na przykład „a dog”. Następnie bierzemy piłkę i podchodzimy kolejno do dzieci. Do każdego rzucamy piłę. Wymieniamy różne słowa, a na umówione hasło dziecko nie może złapać piłki, jeżeli się pomyli śpiewa piosenkę lub recytuje wierszyk, co pozostałe dzieci nagradzają brawami. Dana piosenka czy wierszyk może być przedstawiana tylko jeden raz