REWALIDACJA
Zajęcia rewalidacyjne w Naszym Przedszkolu prowadzi Pani Paulina Kaducka
Propozycje zabaw i ćwiczeń na zajęcia rewalidacyjne.
Ćwiczenia i zabawy usprawniające motorykę małą:
1.Zabawa z klamerkami. Rozwieszamy dziecku kawałek sznurka i dajemy zestaw klamerek. Dziecko samodzielnie przypina klamerki do sznurka, następnie je odpina. Można wykorzystać do tego, również plastikową doniczkę. Dziecko zapina i odpina klamerki na doniczce, usprawniając pracę rąk i paluszków.2. Zgniatanie kulek. Dziecko zgniata zużyte gazety lub niepotrzebne kartki, robi z nich kulę, a następnie musi papier dokładnie wyprostować i tak kilka razy na zmianę.
3.Segregowanie. Do tej zabawy przydają się kolorowe pompony, drewniane ozdoby, piórka, ale też fasolki, guziki czy inne drobiazgi znajdujące się w domu. Do przenoszenia rzeczy warto przygotować szczypce (metalowe do cukru, drewniane do ogórków), czy klamerkę do bielizny. Dziecko z użyciem narzędzi przenosi przedmioty z miseczki do miseczki (zawsze od strony lewej do prawej) - tak jak kierunek pisania.
4. Zabawa w cienie. Zabawa pobudzająca wyobraźnię i kreatywność dziecka, a jednocześnie dająca dużo radości i satysfakcji. Wystarczy prześcieradło, lampka i różne tajemnicze przedmioty. Podczas teatru cieni zmieniamy się co jakiś czas rolami. Raz dziecko prezentuje różne przedmioty, a rodzic odgaduje, a w kolejnej rundzie rodzic przedstawia swoje inspiracje, a dziecko odgaduje.5. Układanie obrazków. Z kolorowych patyczków lub kredek układamy różne obrazki, figury geometryczne np. prostokąty, kwadraty, trójkąty, domki itp.
6. Cięcie ciastoliny. Dziecko obiema rękami ugniata ciastolinę, robi z niej długiego węża. Potem jedną dłonią trzyma węża, a drugą tnie go na kawałki dziecięcymi nożyczkami. Następnie dziecko rozpłaszcza ciastolinę jak placek na pizzę, a rodzic ołówkiem lub nożykiem zaznacza linie cięcia. Dziecko tnie placek po zaznaczonych liniach.
7. Stemplowanie. Można wykorzystać gotowe stempelki, ale z łatwością sprawdzą się takie zrobione samodzielnie z ziemniaków, buraków czy jabłek. Kroimy ziemniaka na pół i wykrawamy w nim różne kształty, następnie dziecko maluje farbami dany kształt i robi stempelki na kartce.
Zabawy i ćwiczenia sensoryczne:
1. "Naleśnik". Rozłóż koc na podłodze, dziecko ułóż na brzegu, (głowa dziecka wystaje poza koc). Turlaj je w kierunku drugiego brzegu, ciasno zwijając w koc, mówiąc, że zawijasz naleśnika. Następnie, jeżeli dziecko jest zadowolone, udawaj, że kroisz, posypujesz cukrem lub zjadasz naleśnika, delikatnie masując zawinięte dziecko rękami. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozwinięcie się.
2. Pisanie palcem. Na dużą tacę wysypujemy mąkę, kaszę mannę lub tartą bułkę. Dziecko palcem rysuje różne kształty, literki, cyferki, figury geometryczne, ślimaki, esy floresy.
3. Ukryte skarby. Do dużego plastikowego pudełka lub miski wsypujemy ryż, fasolę i makaron. Ukrywamy tam małe przedmioty, które zainteresują nasze dziecko (małe samochodziki, figurki, kolorowe kamyki, koraliki, muszelki, monety). Zadaniem dziecka jest znalezienie wszystkich przedmiotów i opisanie ich. Wcześniej możemy powiedzieć dziecku ile zabawek schowaliśmy.
4. Ślimaki ze spaghetti. Do zabawy potrzebny będzie ugotowany makaron spaghetti. Kolory można uzyskać używając barwników spożywczych do gotowania. Ugotowany makaron jest śliski i elastyczny, dziecko może go przekładać z ręki do ręki, mieszać, wyciągać pojedyncze nitki i sprawdzać czy wszystkie są takiej samej długości, może zwijać w kształt ślimaka, węża, układać cyferki i literki.
5. Wyścigi w dmuchaniu. Na stole układamy dziecku kuleczki z waty, piłki do ping-ponga lub ziarenka ryżu (mogą być inne rekwizyty jakie mamy w domu). Pokazujemy dziecku jak należy dmuchać przez słomkę, żeby rekwizyty przesuwały się po stole.
6. Zabawy z piaskiem kinetycznym. Dziecko może piasek przesypywać z miski do miski, ugniatać, robić babki, rysować w nim. Piasek kinetyczny można kupić w sklepie albo zrobić samemu. Piasek kinetyczny: mąka kukurydziana lub ziemniaczana-(tyle ile potrzebujesz piasku), olej spożywczy, barwnik spożywczy (opcjonalnie). Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.Propozycje zabaw i ćwiczeń na zajęcia rewalidacyjne.
Ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową:
-
składanie pociętych obrazków, figur, pocztówek (od prostych dwuczęściowych do skomplikowanych puzzli) według wzoru i z pamięci;
-
dopasowywanie części obrazków do całości;
-
wskazywanie różnic między dwoma obrazkami;
-
wyszukiwanie szczegółów na obrazku, np. określonych figur geometrycznych;
-
uzupełnianie rysunku brakującymi elementami;
-
dobieranie par takich samych obrazków (popularne gry „Memo”);
-
odwzorowywanie kompozycji przy użyciu klocków, patyczków, wałeczków wykonanych z plasteliny według wzoru i z pamięci;
-
wyodrębnianie figur z tła – np. kół spośród wielu nakładających się na siebie;
-
wyszukiwanie elementów przedmiotu ukrytego pośród dużej ilości obrazków;
-
segregowanie obrazków według podanego kryterium, np. wielkość, kształt, temat, kolor, część mowy itp.;
-
zapamiętywanie przedmiotów, kształtów, wyrazów prezentowanych w określonej kolejności i odtwarzanie ich;
-
układanie historyjek obrazkowych i opisywanie ich zgodnie z kolejnością wydarzeń;
-
wyszukiwanie wyrazów ze wskazaną literą, sylabą;
-
domina obrazkowe, literowe, sylabowe, wyrazowe;
-
rysowanie z pamięci eksponowanych wzorów;
-
układanie figur, kształtów, szeregów według wzoru i z pamięci;
-
różnicowanie położenia figur/elementów w przestrzeni – wskazywanie, co jest blisko, a co daleko.
Ćwiczenia wspomagające rozwój motoryki dużej:
-
chodzenie i bieganie po drodze równej i z przeszkodami (tory przeszkód);
-
podskoki obunóż i na jednej nodze, pojedyncze;
-
czołganie się, chodzenie na czworakach (zabawy naśladowcze), przechodzenie przez obręcz; zabawy – zagadki pantomimiczne naśladujące codzienne czynności lub zawody (np. jazda rowerem, samochodem, mycie się, „zgadnij, jaki to zawód” np. kierowca, malarz, fryzjer, informatyk itp.);
-
ćwiczenia równoważne – chodzenie po desce, ławeczce, narysowanej ścieżce, rozłożonej skakance;
-
ćwiczenie płynności ruchów: naśladowanie lotu ptaków, przechodzenie pomiędzy gałęziami drzew (ruchy rozgarniające rąk) itp.
-
podrzucanie, łapanie, odbijanie piłki, rzuty do celu, skoki z piłką trzymaną między kolanami, zabawy grupowe z piłką;
-
chodzenie na palcach, piętach, zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stopy;
-
rzucanie do celu przed siebie, za siebie (ręką lewą i prawą);
-
„waga” – stojąc podawanie piłki nad głową (ręce proste w łokciach);
-
podawanie piłki górą do drugiej osoby i odbieranie dołem lub podawanie prawą stroną, a odbieranie lewą;
-
skoki obunóż i na jednej nodze, przeskakiwanie przez przeszkody (obunóż), skoki na skakance;
-
przepychanie przedmiotów;
-
ciągnięcie liny;
-
krążenie ramion (wyprostowanych – oddzielnie, razem, naprzemiennie) przed sobą i z boku;
-
chodzenie tyłem;
-
bieg do celu z wykonywaniem różnych czynności;
-
bieganie w miejscu z jednoczesnym podnoszeniem wysoko kolan, uderzaniem
się o pośladki, ruchami rąk itp.; -
ruchy naprzemienne – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie.
-