- Adaptacja dziecka w przedszkolu.
- Kiedy czujesz złość na swoje dziecko.
- Zdrowie dziecka.
- Prośba Dziecka
- Pomoc psychologiczno -pedagogiczna w przedszkolu
- Telewizja i dziecko.
- Samodzielność trzylatka w przedszkolu.
- Czy Twoje dziecko jest leworęczne?
- Zabawa z dzieckiem
- Jak mówić do dziecka, aby nas słuchało?
- Agresja wśród dzieci – jak jej zaradzić
- Poczytaj mi mamo !!!
- Odporność emocjonalna
- Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola.
- Prawa Dziecka
- Prawa Dziecka I
- Procedura postepowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy.
- Dlaczego warto rozpocząć naukę języka obcego w okresie przedszkolnym?
- Jak rodzice mogą pomagać dzieciom problemami rozwojowymi.
- Leżakowanie
- Alfabet Rodzica
- Przykazania Marii Montessori dla rodziców
Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola.
Przedszkole to dla dziecka dobra szkoła życia. Każdy dzień przynosi różne doświadczenia. Malec przeżywa radość i ....smutek. Staje się tu odporny na życiowe trudności, których w szkole z pewnością nie uniknie.
W domu malec jest w centrum uwagi dorosłych. Rodzice organizują swój dzień i planują różne zajęcia by wszystko współgrało z rytmem dnia dziecka. Przebywając w przedszkolnej społeczności, szkrab musi się dostosować do innych. Mały przedszkolak zdobywa wiele cennych umiejętności , które pomagają mu dobrze czuć się wśród innych:
-
uczy się współżycia w grupie.
-
poznaje zasady współdziałania i rywalizowania.
-
uczy się ustępowania i stawiania na swoim.
-
zauważa , że ludzie są różni i trzeba ich akceptować.
Przedszkole pomaga dziecku dojrzewać emocjonalnie i społecznie. Tu przyszły uczeń przygotowuje się na dzień w którym będzie musiał dzielnie pożegnać się z mamą przed klasą i wejść w świat nowych reguł i obowiązków. Czekają go sukcesy, na które trzeba będzie wytrwale pracować, odrywając się od zabawy.
Przedszkolakom będzie łatwiej sprostać wyzwaniom ponieważ zawczasu nauczą się:
-
PLANOWAĆ SWÓJ DZIEŃ
Przedszkolny rytm dnia (stałe pory posiłków, zajęć , leżakowania) uczy nieuporządkowanego z natury kilkulatka dopasować się do narzuconego z góry planu. Dziecko zdobywa umiejętność ,,przestawania się" z jednej czynności na inną , jak to będzie w szkole.
-
SYSTEMATYCZNOŚCI
Dzieci w przedszkolu dowiadują się ,że każda rzecz ma swoje miejsce-układają zabawki na określonych półkach , kapcie wkładają do swojego worka w szatni, przybory toaletowe odkładają na przeznaczone dla nich półeczki. Maluch przyzwyczajają się do systematycznego powtarzania czynności ,np.mycia rąk przed posiłkiem ,szczotkowania zębów po śniadaniu. Ukształtowane teraz nawyki pomogą im za kilka lat m.in.pilnować szkolnych przyborów i staranie pakować tornister.
-
BYĆ SAMODZIELNYM
Nauczycielki nie mogą wyręczać dzieci tak często, jak to czynią mamy. Maluchy szybko uczą się same ubierać , jeść, myć ręce. Przykład kolegów, którzy umieją już sami wykonywać rożne czynności, mobilizuje do nauki nawet największych leniuszków. Zgubiony klocek, złamana kredka, to problemy z którym w domu malec biegnie do mamy a tu nauczyciel zachęca do samodzielności. Świadomość, że może radzić sobie bez pomocy dorosłych daje dziecku pewność siebie.
-