Koła zainteresowań
KOŁA ZAINTERESOWAŃ
Dzieci, które od najmłodszych lat były zaciekawione światem, wyrastają na ludzi o bogatej osobowości, mają więcej doświadczeń niż ich rówieśnicy, którzy koncentrowali się jedynie na nauce szkolnej, są bardziej wytrwali oraz kreatywni.
Nasze przedszkole od lat promuje zainteresowania i uzdolnienia twórcze dzieci. Oprócz codziennych aktywnych zabaw i zajęć, oferujemy naszym małym artystom różnorodne zajęcia dodatkowe, które odbywają się w formie kół zainteresowań. W zajęciach takich, uczestniczą chętne dzieci ze wszystkich grup wiekowych, którym stwarzamy możliwości do rozwoju zgodnie z indywidualnymi predyspozycjami, zainteresowaniami i uzdolnieniami.
W naszym przedszkolu funkcjonują następujące koła zainteresowań:
- plastyczne - jego nadrzędnym celem jest rozbudzenie przyjemności tworzenia, wrażliwości na formę i kolor, kształcenie wyobraźni poprzez spontaniczne, intuicyjne działania, a także rozwijanie zdolności młodych artystów, odkrywanie przez nich własnych możliwości oraz promocja ich talentów w środowisku lokalnym.
- muzyczno- ruchowe - stwarzają dzieciom możliwości odpoczynku oraz regenerację sił psychicznych i fizycznych, rozwijanie postaw wychowawczych, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, pozwalają wyładować agresję. Taniec, który jest bardzo popularny wśród dzieci, sprzyja podnoszeniu sprawności fizycznej, kształtuje jednocześnie estetykę i harmonię ruchów, piękną sylwetkę, poczucie rytmu.
- europejskie – jego celem jest pogłębienie u przedszkolaków ciekawości świata i poszerzenie świadomości geopolitycznej. Dzieci poznają położenie geograficzne, kulturę, obyczaje, symbole narodowe, język i historię państw europejskich (w tym państw członkowskich Unii Europejskiej); oraz omawiają podstawowe zagadnienia dotyczące integracji europejskiej (m.in. historię integracji, jej przejawy oraz instytucje).
- regionalne - wiek przedszkolny to właściwy czas na zapoznanie dziecka ze swoją miejscowością i ludźmi w niej żyjącymi. Poznając swoją miejscowość, poznają jednocześnie tradycje, które przekazywane są przez jej mieszkańców.
- relaksacyjne - celem ćwiczeń jest przekonanie i nauczenie dziecka, że może kontrolować rytm swojego życia, że jest w stanie skupić się mimo wszelkich zewnętrznych i wewnętrznych obciążeń, odprężyć się i na nowo znaleźć nowe Ja.
Dzieci uczą się tej ważnej do przeżycia techniki – która jest warunkiem poradzenia sobie ze stresem i całym trudem dnia codziennego
- kółko nauki czytania i pisania - przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania to nie tylko wyposażenie dziecka w podstawowe wiadomości i umiejętności związane z czytaniem i pisaniem, ale także jeden z ważniejszych czynników wszechstronnego rozwoju. Dlatego też podstawą do realizacji procesu wychowawczo - dydaktycznego w przedszkolu z zakresu nauki czytania i pisania powinno być kształtowanie wewnętrznej motywacji dziecka do czytania i pisania, rozwijanie jego zainteresowania słowem drukowanym, zawsze jednak poparte stymulowaniem jego ogólnego rozwoju - umysłowego, fizycznego i emocjonalno- społecznego. Wczesne zainteresowanie nauką czytania świadczy o znakomitych możliwościach umysłowych dziecka. Z chwilą opanowania umiejętności czytania rozszerza się zakres dostępnych informacji, a to stanowi ważny czynnik rozwijający dziecięcy intelekt.