- Adaptacja dziecka w przedszkolu.
- Kiedy czujesz złość na swoje dziecko.
- Zdrowie dziecka.
- Prośba Dziecka
- Pomoc psychologiczno -pedagogiczna w przedszkolu
- Telewizja i dziecko.
- Samodzielność trzylatka w przedszkolu.
- Czy Twoje dziecko jest leworęczne?
- Zabawa z dzieckiem
- Jak mówić do dziecka, aby nas słuchało?
- Agresja wśród dzieci – jak jej zaradzić
- Poczytaj mi mamo !!!
- Odporność emocjonalna
- Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola.
- Prawa Dziecka
- Prawa Dziecka I
- Procedura postepowania w przypadku udzielania pierwszej pomocy.
- Dlaczego warto rozpocząć naukę języka obcego w okresie przedszkolnym?
- Jak rodzice mogą pomagać dzieciom problemami rozwojowymi.
- Leżakowanie
- Alfabet Rodzica
- Przykazania Marii Montessori dla rodziców
Dlaczego warto rozpocząć naukę języka obcego w okresie przedszkolnym?
Dlaczego warto rozpocząć naukę języka obcego w okresie
przedszkolnym?
W okresie przedszkolnym dzieci posiadają nieograniczony czas wolny, plastyczność organów wymowy, są spontaniczne, odczuwają potrzebę komunikowania się z otoczeniem, posiadają zdolność przystosowywania się do nowych sytuacji, są otwarte, ciekawe świata, a w rozwoju towarzyszy im radość eksperymentowania, ufność i duża aktywność, i to wszystko ma wpływ na szybkie przyswajanie języka obcego.
Najlepszy okres do nauczenia się języka obcego przypada na pierwsze 10 lat w życiu dziecka. Jeżeli rozpocznie ono w tym okresie naukę oraz systematycznie ją kontynuuje, może opanować język w stopniu biegłym i z łatwością nim się posługiwać w całym dorosłym życiu.
Dlaczego ten wiek jest tak kluczowy?
Dzieci charakteryzuje w tym okresie duża swoboda i łatwość w wymawianiu nowych słów oraz uczeniu sie innej intonacji zdaniowej - dlatego mogą prawidłowo opanować wymowę w języku obcym. Dzieci są też bardzo spontaniczne, kreatywne, ciekawe świata oraz bardzo chętnie komunikują się z otoczeniem. Dlatego z łatwością przychodzi im porozumiewanie się w nowym języku. Dodatkowo nie są skrępowane obawą przed błędem, co tak utrudnia komunikację dorosłym.
Podejście dzieci do nauki języka jest w tym wieku bardzo entuzjastyczne. Jeżeli dodatkowo sprzymierzeńcem w nauce jest życzliwa atmosfera, zabawa, humor, właściwe motywowanie do pracy oraz umiejętnie dobrane metody nauczania i środki dydaktyczne, wówczas za sukces można gwarantować. Dzieci mają czas na naukę języka. Nigdy później w natłoku coraz większych obowiązków szkolnych, i nie tylko, nie będą mogły poświęcić nauce języków tyle czasu, ile mogą w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Powszechnie wiadomo, że umysł małego dziecka jest niezwykle chłonny, a ciekawość świata i ufność dodatkowo wzmacniają procesy poznawcze. Metodycy i nauczyciele polecają wprowadzanie nauki języków obcych już we wczesnym wieku przedszkolnym, opierając się na badaniach neurologów nad fizjologią mózgu, których wyniki wykazują, że najlepszy okres na naukę języka przypada na pierwsze lata w życiu dziecka. Dodatkowym atutem najmłodszych w nauce języka jest fakt, że do jego przyswajania używają przedniej partii mózgu, tzw. Przestrzeni Broka, której nie posiadają dorośli i z tego względu uczą się o wiele wolniej.
Wiek przedszkolny oraz wczesnoszkolny to tzw. „okres bezakcentowy" - tzn. bez wpływu akcentu języka ojczystego na wymowę w języku obcym. Dziecko w tym okresie posiada dużą swobodę i łatwość intonacyjno-artykulacyjną, co w ogromnym stopniu pomaga mu opanować prawidłową wymowę.
Prof. Jerzy Brzeziński, wybitny polski glottodydaktyk, podaje również argumenty laryngologiczne twierdząc, że ucho dziecka reaguje na początku na wszystkie długości fal, zdolność ta niestety zanika wraz z ukończeniem 12 lat.
Psycholodzy rozwojowi są kolejną grupą naukowców opowiadającą się za jak najwcześniejszym wprowadzeniem języka obcego, wskazując na otwartość dziecka i jego brak lęku przed mówieniem. Dodatkowo, nieograniczony czas wolny oraz ogromne pokłady energii jednoznacznie przemawiają za jak najwcześniejszą aktywizacją języka obcego.
Dzieci szybko i chętnie się uczą, ale mają też potrzebę ciągłego ruchu - nie są w stanie skoncentrować swojej uwagi przez zbyt długi czas, dlatego zajęcia w przedszkolach są prowadzone w sposób bardzo dynamiczny i urozmaicony. Wykorzystuje się oprócz płyt mnóstwo dodatkowych pomocy. Są nimi: kolorowe karty obrazkowe, plakaty, kolorowanki, różnorodne karty do gier językowych, bardzo duża ilość piosenek, wierszyków, krótkich rymowanek, gry planszowe, puzzle, ciekawe rekwizyty dobrane specjalnie do tematyki zajęć.
Rozpoczęcie nauki języka obcego w dzieciństwie daje szanse na wychowanie człowieka otwartego względem innych ludzi i kultur. Dziecko ucząc się języka obcego opanowuje nowy sposób komunikowania się ze światem. W późniejszym czasie otrzymuje możliwość korzystania z medium, porozumiewania się przez Internet, korzystania z nowoczesnych technologii. Języki otwierają umysł na świat, dają wiele możliwości podróżowania, poznawania ciekawych miejsc i ludzi.
Marzena Kuć- nauczyciel przedszkola i języka angielskiego